Hogyan válassz jó gyógytornászt?

2024.07.30
A megfelelő gyógytornász kiválasztása kulcsfontosságú lépés az egészségünk és jólétünk megőrzésében.

Legyen szó sérülés utáni rehabilitációról, krónikus fájdalom kezeléséről, vagy egyszerűen csak a mozgásrendszerünk karbantartásáról, egy jó gyógytornász segíthet céljaink elérésében.


Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány szempontot, amelyek segíthetnek megtalálni a számodra legmegfelelőbb szakembert:

1. Kommunikáció és hozzáállás

"Mindenki, akivel találkozol, olyan csatát vív, amiről semmit sem tudsz. Légy kedves. Mindig."Robin Williams

Az együttérző, kedves hozzáállás nálunk kulcsfontosságú. Az első konzultáció alkalmával figyelj arra, hogy a szakember figyelmesen meghallgat-e, megfelelően válaszol-e kérdéseidre, és türelmes-e. Egy jó gyógytornász figyelembe veszi a páciens igényeit és képes egyéni kezelési tervet kidolgozni.

2. Tapasztalat és specializáció


Nem minden gyógytornász specializálódik ugyanazokra a problémákra. Fontos, hogy olyan szakembert válassz, aki tapasztalt a te specifikus igényeid kezelésében. Például, ha sport sérülésed van, érdemes olyan gyógytornászt keresni, aki sportterápiában jártas. Ha gerinc eredetű problémáid vannak, akkor fontos, hogy a szakember manuális terápiákban is jártas legyen, mert nem feltétlenül elég mindig önmagában a gyógytorna. Ebben a szakmában is sok továbbképzés érhető el, és minden szakember eltérő módszerekben jártas. Olykor a módszerek is ellentmondanak egymásnak, és hozzánk is érkezett már páciens három különböző orvosi véleménnyel.


3. Csapatmunka - eltérő terápiákban jártas szakemberek

Érdemes figyelembe venni, hogy a rehabilitáció szakaszai eltérő szakmai készségeket igényel, így minél többen dolgoznak egy csapatban, egy rendelőben úgy akár több szakemberhez is tudsz fordulni. 

Mi felhő alapon elektronikusan tároljuk a páciensek adatait (régen száműztük már a papírt), így pillanatokon belül hozzá tudunk férni az előzményekhez és egymással is szoktunk személyesen konzultálni, ha átjárás adódna. Természetesen, ha nem a te hozzáállásod a " több szem többet lát " gondolat, lehetőséged van mindig ugyanahhoz a gyógytornászhoz járni végig. 

4. Ápoltság

Bár a műkörmök csodálatosak, és még ha kellően rövidek is sajnos nem lehet velük normálisan (bántás nélkül) dolgozni. Persze eszközös terápiák is elérhetőek már, ugyanakkor vannak olyan triggerpontok, ahova eszközzel nem biztonságos közelíteni.

Sérüléseket követően elsődleges lépések közé tartozik a fő nyirokcsomópontoknak a mobilizációja, mellyel serkentjük a nyirokkeringést és gyorsabb felépülés várható. Ehhez szükséges a hasfalon végzett fogások sorozata is mely nem lenne kellemes még lekerekített "karmokkal" sem.


Így tehát, ha műkörmös gyógytornásszal találkoznál, ne számíts gyógytornán kívül komplex kezelésre. (Köpölyözni, fascia késsel dolgozni, flossolni még lehetne, de FDM terápiázni, Dornozni, triggerpontot kezelni, viscerálozni, nyirokkezelést csinálni NEM lehet műkörömmel.)

5. Rendelő elérhetősége és környezete

"Kellemest a hasznossal."


Előfordulhat, hogy gyógytorna után kedved támad egy úszásra vagy wellnessre, így tőlünk egy 3 perces sétával eljuthatsz a Csillaghegyi Árpád forrás fürdőbe.
Ha pedig reggeliznél egy jó helyen szintén a közelben találsz egy különleges kávézót a Csillaghegyi Megálló Sütöde & Tejbisztrót, ahol házilag készült zöldségkrémek, turmixok és még gluténmentes kenyér is elérhető.


Győződj meg arról, hogy a rendelő jól felszerelt és tiszta.
Mi minden egyes vendégünk után a tornaszőnyeget fertőtlenítő folyadékkal áttöröljük, így biztos lehetsz benne, hogy nem fogsz más izzadságába feküdni.
(Eldobhatós papírtekercsen vagy törölközőn nem kellemes gyakorlatokat végezni, így nálunk nem fogsz ilyennel találkozni. Természetesen szükséged lehet törölközőre, ha izzadós alkat vagy, akkor érdemes készülnöd vele.